Local Live Music Listings
Friday, Sept. 27
• Johnny McGowan’s Rugged Gents, 7 p.m., Mercer Street Dance Hall
• Joshua Alderete Trio, Longleaf Craft Kitchen
• Clay Rushing, 8 p.m.,Tavern at Cypress Falls
• 3 Hands High, 6:30 p.m., Linda’s Fine Foods
• Friday Afternoon Club, 4 p.m., Gruene Hall
• Chris Lancaster, 5:30 p.m., Zelicks
• Richard Watson, 5:30 p.m., Hops & Grain
• The Revs, 6 p.m., Patio Dolcetto
• Stringtown Texas, 6 p.m., San Marcos BBQ
• Pat Green, 6 p.m., Gruene Hall
• Billy Broome, 6 p.m., Black’s BBQ
• Shelley King, 6 p.m., Riley’s Tavern
• DJ Happy Happy James World, DmoCobb & Mr. & Mrs., 7 p.m., Tantra
• Jamie Krueger, 7 p.m., Middleton Brewing
• Texas State Symphony Orchestra & the Austin Youth Orchestra, 7:30 p.m., Evan’s Auditorium
• David Beck’s Tejano Weekend & Justin Langston, 8 p.m., Cheatham Street Warehouse
• Natalie Jane Hill, Max Piotrzkowski & Skylar Wilson, 8:30 p.m.,The Coffee Bar
• Rock Bottom String Band & Burnett Duo, 9 p.m., Kiva
• Tracie Lynn, 9 p.m., Riley’s Tavern
• Pat Green, 9 p.m., Gruene Hall
• Jon Ari, 10 p.m.,The Growling
• Poolboi blu, 11 p.m., Kiva
Saturday, Sept. 28
• Roger Creager with David Lee, 8:30 p.m., Mercer Street Dance Hall
• Forlini and Cross, 8 p.m., Longleaf Craft Kitchen
• Mark Jungers, 9 p.m.,Tavern at Cypress Falls
• Shelley King Band, 1 p.m., Devil’s Backbone Tavern
• Kim Meeks and Her Bad Habits, 7 p.m., Hays City Store
• Held & Mann, 6:30 p.m., Linda’s Fine Foods
• Flat Top Jones, 1 p.m., Gruene Hall
• Gerry Burns, 2 p.m., Middleton Brewing
• Flatland Cavalry, Blue Water Highway, Kaitlin Butts & Austin Meade, 5 p.m., Cheatham Street Warehouse
• The Reed Brothers, 6 p.m., Black’s BBQ
• Nicholas Whipps, DJ TrypseT & Kid Brothers, 7 p.m.,Tantra
• Jack Prince & the Kings, 7 p.m., Middleton Brewery
• 99 Rising, 7 p.m., AquaBrew
• Seth Shaw Quartet, 7 p.m., Patio Dolcetto
• Chief and TheDoomsdayDevice, SymmaTree & Poolboi blu, 8 p.m., Hops & Grain
• Lefty Parker & Elijah Stone, 8:30 p.m.,The Coffee Bar
• Magic Girl, 9 p.m.,The Growling
• Country Willie Edwards, 9 p.m., Riley’s Tavern
• James Mcmurtry & Bonnie Whitmore, 9 p.m., Gruene Hall
• Laser Tusk, High Noon & the Old Souls & Autumn Walker, 10 p.m., Kiva
Sunday, Sept. 29
• Jessee Lee 3 p.m., Mercer Street Dance Hall
• Johnny Nicholas, 1 p.m., Devil’s Backbone Tavern
• Big Cedar Fever, 6 p.m., Hays City Store
• Danny Barnes & Billy Bright, 12:30 p.m., Gruene Hall
• Bob Rose, 3 p.m., Middleton Brewing
• John Arthur Martinez & Max & Josh Baca, 5 p.m., Gruene Hall
• The Amber Lucille Trio & Them That Know, 6 p.m.,The Marc
• Papergirl, Pareidolia, Dispose All & birdsounds, 8 p.m., Kiva